Trasa do uprawiania narciarstwa biegowego

W wyniku przeprowadzonych rozmów i negocjacji w dniu 23 stycznia 2012 roku zostało podpisane przez dyrektora MOSiR oraz nadleśniczego Piotra Serafin porozumienie o wyznaczeniu tras do uprawiania klasycznego narciarstwa biegowego w lesie mińskim otaczającym siedzibę MOSiR przy ul. Sportowej.

Teren przeznaczony pod wyznaczone trasy jest to las o zróżnicowanym drzewostanie iglasto-liściastym oraz różnorodnym ukształtowaniu powierzchni terenu. Walory te pozwoliły na wytyczenie tras o różnej długości jak również różnej trudności. Uczestnicy biegów narciarskich będą mogli podziwiać piękno lasu położonego w bliskich okolicach miasta, urokliwie płynącą rzekę Srebrną jak również okaz najstarszej sosny zwyczajnej rosnącej na terenie Polski, wiek której szacuje się na około 360 lat.

Wstępnie ustalono wyznaczenie trzech tras:

1. Trasa CZERWONA długość około 5700m ? najdłuższa i o najwyższym stopniu trudności.

Początek trasy na ul. Sportowej, z przed tablicy informacyjnej udajemy się w prawą stronę i po przebiegnięciu 60m skręcamy w lewo w las. Pokonując dystans około 660m na wprost poprzez las docieramy do połączenia z szlakiem ?NIEBIESKIM?. Oboma szlakami poruszamy się przez 80m następnie skręcamy w prawo (NIEBIESKI szlak w lewo) i po pokonaniu 30m skręcamy w lewo w las. Po przebiegnięciu 180m docieramy do mostku na rzece Srebrnej, który pokonujemy. Po drugiej stronie rzeki Srebrnej zaczyna się duża pętla trasy CZERWONEJ. Poruszając się na wprost po 60m skręcamy w prawo i biegniemy równolegle do nurtu rzeki. Podziwiać uroki rzeki Srebrnej możemy na dystansie około 450m, po przebiegnięciu których skręcamy w lewo w kierunku drogi ppoż. nr 23. Po pokonaniu dystansu 230m po raz kolejny skręcamy w lewo wbiegając na pas przeciwpożarowy (równoległy do drogi ppoż.) gdzie wyznaczony jest ślad do uprawiania biegów narciarstwa klasycznego. Po przebiegnięciu w prostej linii 630m docieramy do miejsca-SKRZYŻOWANIA gdzie możemy wybrać różne opcje dalszego pokonywania tras biegowych.

– jeśli skręcimy w lewo na łącznik tras (oznaczony kolorem ŻÓŁTYM) udamy się w kierunku ?POMPKI? i znacznie skrócimy dobiegnięcie do trasy CZERWONEJ.

– gdy skręcimy w prawo przebiegniemy drogę ppoż. i po jej drugiej stronie skręcimy w lewo na pas przeciwpożarowy to znajdziemy się na trasie ZIELONEJ.

W celu kontynuowania biegu po trasie CZERWONEJ należy skręcić w prawą stronę (przecinając drogę ppoż.) i biec na wprost. Po pokonaniu dystansu 130m wspólnego dla trasy CZERWONEJ i ZIELONEJ biegniemy dalej prosto (trasa ZIELONA skręca w lewo) przemieszczając się lekko pod górkę na dystansie 90m. Po dobiegnięciu do wzniesienia przed słupkiem nr 146 skręcamy w lewo. Trasa poprowadzi nas wierzchołkiem wzniesienia na dystansie 790m do pasa przeciwpożarowego. Po dobiegnięciu do pasa ppoż. należy skręcić w lewo aby po pokonaniu 230m dotrzeć do parkingu przy drodze ppoż. nr 23. Następnie biegnąc wzdłuż linii lasu dotrzemy po 200m do punktu gdzie rośnie okaz najstarszej sosny zwyczajnej w Polsce. Kontynuując naszą wędrówkę trasą CZERWONĄ dobiegamy do brzegu rzeki Srebrnej i poruszając się zgodnie z jej nurtem docieramy po 440m do miejsca w którym możemy wybrać różne opcje naszej dalszej trasy.

– skręcając w lewo na łącznik tras (oznaczony kolorem ŻÓŁTYM) dotrzemy do miejsca-SKRZYŻOWANIA.

Poruszając się na wprost po przebiegnięciu 380m docieramy do mostka na rzece Srebrnej. Po pokonaniu jeszcze dystansu 1000m drogi powrotnej od mostka zamykamy pętlę trasy CZERWONEJ wracając na ul. Sportową.

2. Trasa NIEBIESKA długość około 2550m ? najkrótsza o łagodnie zróżnicowanym terenie.

Początek trasy na ul. Sportowej. Następnie udajemy się na wprost przez las w kierunku ?POMPKI?. Po przebiegnięciu 540m trasa rozwidla się w dwie strony. Proponujemy skręcić w prawo i przemieszczać się wierzchołkiem wzniesienia na dystansie 350m docierając do punktu łączenia z trasą CZERWONĄ. Skręcamy w lewo i poruszamy się przez 80m oboma szlakami. Następnie skręcamy w lewo (w prawo trasa CZERWONA) na naszą trasę NIEBIESKĄ. Biegnąc wzdłuż linii lasu po pokonaniu dystansu 330m znajdujemy się na punkcie tzw. ?POMPKI? gdzie skręcając w lewo na łącznik tras (oznaczony kolorem ŻÓŁTYM) możemy wrócić do miejsca startowego lub kontynuować nasz bieg na wprost. Po wybraniu opcji biegu prosto i przebiegnięciu kolejnych 350m skręcamy w lewo podbiegając na wzniesienie. Na wzniesieniu po raz kolejny skręcamy w lewo i biegniemy przez 360m dobiegając do miejsca rozwidlenia naszej trasy. Skręcając w prawo, po pokonaniu 540m docieramy do punktu startowego na ul. Sportowej.

3. Trasa ZIELONA długość około 2500m + odległość dotarcia do trasy z punktu startowego ? mała pętla wewnątrz trasy
CZERWONEJ

Dotrzeć do trasy najłatwiej jest z parkingu przy drodze Stankowizna-Gliniak. (Parking zlokalizowany jest przy ścieżce prowadzącej do najstarszej sosny zwyczajnej w Polsce). Bieg rozpoczynamy na łączniku tras (oznaczonym kolorem ŻÓŁTYM) na pasie przeciwpożarowym znajdującym się z lewej strony drogi ppoż nr 23. Biegnąc prosto pasem docieramy do trasy CZERWONEJ gdzie należy skręcić w lewo. Po pokonaniu dystansu 120m zostawiamy trasę CZERWONĄ i skręcamy w lewą stronę. Następnie poruszamy się dołem wzdłuż wzniesienia zataczając pętlę docieramy do pasa przeciwpożarowego.

Trasy biegowe są czynne:

– poniedziałek ? niedziela od 9.00 do zmierzchu.

Korzystanie z tras jest jednoznaczne z zapoznaniem się z regulaminem i jego przestrzeganiem.

Regulaminy obowiązujące na trasach do uprawiania narciarstwa biegowego:
h

Regulamin tras do uprawiania narciarstwa biegowego

h

Kodeks narciarstwa biegowego

Kontakt

Adres siedziby

ul. Sportowa 1
05-300 Mińsk Mazowiecki

z

Telefon

25 759 37 13

E-mail

sportowa@mosir.org.pl

Godziny pracy administracji obiektu

Poniedziałek – Piątek
8:00 – 16:00